A COVID-19 világjárvány negatív hatásai, az ellátási láncok zavarai, a növekvő infláció, az energiaválság és a szakképzett munkaerő hiánya 2022-ben negatívan befolyásolta a német munkaerőpiacot. A országban a munkavállalói elköteleződés 13%-ra esett vissza, ami 2012 óta a legalacsonyabb szint. A csökkenő elköteleződés miatt egyre több német munkavállaló tervez munkahelyváltás.
A német vezetők elsősorban a válságkezeléssel foglalkoztak, és mintha megfeledkeztek volna a munkavállalóikról, a COVID után
A német munkavállalók elköteleződése a több mint 10 évvel ezelőtti szintre zuhant – áll a Gallup Germany Engagement Index 2022 kutatásában. Míg az elkötelezett munkavállalók aránya rekordszintet ért el Németországban a 2020-as és 2021-es világjárvány idején, tavaly már 17%-kal csökkent ugyanez a szám, ami a német munkaerő 13%-át teszi ki.
További fontos megállapítások, a válaszok alapján, hogy
- A német alkalmazottak mindössze 25%-a elégedett erősen a közvetlen felettesével
- A német munkaerő közel egyötödének gyakorlatilag kiesett a foglalkoztatásból, amivel 118,1 és 151,1 milliárd euró közötti termelékenységkiesést okoznak a német gazdaságnak.
- A Gallup kutatásért és elemzésért felelős igazgatója szerint pedig „a vezetők elsősorban a válságkezeléssel foglalkoznak, és a jellemzően elkerülte a figyelmüket a munkavállalói helyzete”.
- Az alacsony elköteleződés miatt a német munkavállalók egyre inkább nyitottak a munkahelyváltásra, ami ijesztő kihívás az egyébként is szakképzett munkaerőhiánnyal küzdő német cégek számára.
Mindez annak fényében érdekes, hogy a COVID ideje alatt még érzékelhetően nagyobb figyelmet szenteltek a munkavállalók felé a német munkáltatók, ami hatásos is volt az elköteleződésben. A kutatásból kiderült, a németországi munkavállalók többsége – 69%-a – olyannyira nem elkötelezett a munkáltatója iránt, hogy
jellemzően csak az elvárható minimumot teljesítik, és pszichológiailag is távol kerültek a munkájuktól.
Rendkívül magas a munkahelyváltási hajlandóság
Az alacsony elköteleződés és a munkavállalók számára kedvező munkaerőpiaci helyzet
magas munkahelyváltási hajlandóságot eredményezett. Míg 2018-ban a munkavállalók 78%-a úgy nyilatkozott, hogy egy év múltán is biztosan maradni fog a jelenlegi munkáltatójuknál, 2022-ben ez a szám jelentősen 55%-ra csökkent, és ötéves csökkenő tendenciát mutatott (2019: 73%, 2020: 61%, 2021: 60%). A munkavállalók három évre vonatkozó kilátásai pedig még rosszabb eredményt hozott: míg 2018-ban háromból két alkalmazott (65%) szilárdan meg volt arról győződve, hogy három év múlva is a jelenlegi munkáltatójánál fog dolgozni, 2022-re ez az arány 39%-ra csökkent (2019: 58%, 2020: 50%, 2021: 44%).
„A munkahelyváltási hajlandóság folyamatosan növekszik, és folyamatosan nő a kihívásokkal teli környezet is a német vállalatok számára.
Azok a cégek, amelyek nem tesznek célzott intézkedéseket e tendencia ellensúlyozására, bajba kerülhetnek, és ezzel veszélyeztetik versenyképességüket hosszú távon” – tette hozzá Marco Nink, a Gallup kutatásért és elemzésért felelős igazgatója. A kutatásból az is kiderült, hogy azoka munkavállalók, akik már eldöntötték, hogy nem akarnak jelenlegi munkahelyükön maradni egy év múlva – ilyen minden ötödik (20%) –, már aktívan állást keres, míg további 41% pedig kisebb intenzitással, de nyitott a váltásra.
Német munkavállalók: rossz a vállalatok pénzügyi helyzete, és a vezetők sem jók
A kutatás szerint a jelenlegi válságos időszakban (2022-ben) a munkavállalók mindössze 41%-a mondta azt, hogy bízik a vállalatuk pénzügyi stabilitásában, ez 5 százalékpontos csökkenést jelent 2021-hez képest.
Ráadásul 2022-ben az alkalmazottak mindössze 29%-a mondta azt, hogy bízik a vezetőkben, folytatva a 2019 óta tartó tendenciózus csökkenést (2019: 41%, 2020: 36%, 2021: 34%).
Miközben szakemberek egyöntetű véleménye, hogy a közvetlen vezető különösen fontos és meghatározó szerepet játszik válságok idején, a kutatás szerint tavaly csak a munkavállalók egynegyede (25%) nyilatkozott úgy, hogy rendkívül elégedett a vezetőjével, míg 10-ből csaknem négy (38%) munkavállaló szerint javításra van szükség.
Az alkalmazottak mindössze 34%-a érzi úgy, hogy megfelelő támogatást kap a vezetőjétől, miközben csupán 14%-uk érzi úgy, hogy a vezető inspirálja is őket. „Az adatok azt mutatják, hogy jelentős hatással bírnak alkalmazottakra, hogy azok jobbak és motiváltak legyenek a munkájukkal kapcsolatban. És az is kiderült, hogy
egy jó vezető pozitív hatással van az alkalmazottak elköteleződésére is.
Ehhez képest sok vezető továbbra is alkalmazottai gyengeségeire összpontosít, nem pedig azok erősségeire és pozitív tulajdonságaira” – magyarázza Marco Nink.
Az erős vállalati kultúra növeli az elköteleződést, és csökkenti a kiégés esélyét
A Gallup kutatási jelentésében azt is olvashatjuk, hogy ha a vállalatok használhatják az erős munkahelyi kultúrát, az javítja az alkalmazottak elköteleződését, és ellensúlyozza a munkahelyváltási hajlandóságot.
A válaszok szerint az elkötelezett munkavállalók 86%-a a jelenlegi munkaadójánál szeretne maradni egy év múlva is, míg közel kétharmaduk (64%) azt mondta, hogy javasolná a munkáltatójukat barátaiknak vagy családtagjaiknak is.
Megvizsgálták azt is, milyen kapcsolat mutatható ki az elköteleződés csökkenése és a kiégés között. Az adatokból az derült ki, hogy a magasan elkötelezett munkavállalók között jelentősen csökken a kiégés kockázata. Összességében minden harmadik német alkalmazott (35%) panaszkodik a munkahelyi stressz miatti kiégésre, miközben az elkötelezettek között ez a szám 13%-ra csökken, míg munkahelyváltást tervezők 60%-a érzi magát kiégettnek.
Az elköteleződés hatása a vállalati teljesítményre
- 18-43%-kal alacsonyabb fluktuáció
- 81%-kal kevesebb munkahelyi hiányzás
- 64%-kal kevesebb munkavédelmi esemény
- 41%-kal kevesebb minőségi hiba
- 10%-kal jobb vásárlói értékelések
- 14%-kal magasabb termelékenység
Forrás: Gallup Meta Analysis of 276 company, 2020. október
A teljes kutatási jelentés német nyelven innen tölthető le, angolul pedig innen.
Munkaerőt keres Magyarországról? Mi segítünk! Kérjen tőlünk ajánlatot!
Fotó: Freepik