Az év végi teljesítményértékelési beszélgetések kritikus pillanatok a munkahelyen, ahol a vezetők és munkavállalók egyaránt lehetőséget kapnak a fejlődésre és az elismerésre.
Van azonban néhány szempont, amelyeket érdemes betartani, hogy ezek a beszélgetések valóban a fejlődést, az együttműködést és a személyes karrier további fejlődését szolgálják.
Teljesítményértékelés: a szakmai oldal
Talán mondani sem kell a vezetőknek, hogy nyilvánvalóan alaposan fel kell készülni ezekre a beszélgetésekre. Javasolt olyan segédeszköz alkalmazása, amelyben az év minden fontos állapotát, változását már aktuálisan rögzítünk, így az év végi teljesítményértékeléskor nem fogjuk elfelejteni. Ebben a beszélgetést megelőzően értékeljük a korábban kitűzött, majd elért személyes eredményeket, és egyúttal határozzuk meg azokat a területeket, ahol további fejlődés lehetséges vagy fontos.
Fontos, hogy az értékelés egyidejűleg tartalmazzon pozitív visszajelzéseket is. A dicséret motiváló hatással lehet, és támogatja a munkavállalók elköteleződését. Éppen ezért az is fontos, hogy ne csak a problémákat emeljük ki, hanem kínáljunk konkrét javaslatokat a fejlődési lehetőségekre is. Szakértők szerint különösen fontos, hogy segítsük a munkavállalókat azoknak a területeknek a megértésében, amely során további erőfeszítéseket kell tenniük.
Teljesítményértékelés: az emberi oldal
Hallgassunk figyelmesen! Az értékelés ugyanis egy kétirányú kommunikáció, ezért fontos, hogy a vezető is hallgasson. Adjon lehetőséget a munkavállalónak a visszajelzésre és kérdezze meg, hogy milyen támogatásra van szüksége a fejlődéshez.
Nyilvánvalóan sok esetben nehéz a visszahúzódó, csendesebb munkavállalót „szóra bírni”, de kitartással és odaadó, bizalommal teli figyelemmel kialakíthatunk olyan hangulatot, amely során könnyebben megnyílnak a munkavállalók.
Persze sokszor függ az ilyen beszélgetés eredményessége, hogy éppen aktuálisan milyen hangulatunk van, ugyanakkor ez az egyik legfontosabb találkozó a vezető és a beosztott között, ezért tervezni kell erre elegendő időt. Persze az sem jó, ha túl hosszú a beszélgetés.
A vezető irányításával pedig meg kell határozni ezeken az alkalmakon a következő év céljait is. Mindezeket pedig érdemes a beszélgetés végén meg is ismételni és összefoglalni, amely a munkavállaló megértését és elfogadását erősíti.
Teljesítményértékelés: a munkavállalói oldal
Az egyik legfontosabb szempont, hogy munkavállalóként legyünk nyitottak a visszajelzésekre. Persze, ha valamivel nem értünk egyet, akkor azt bátran jelezzünk a vezetőnk felé, ugyanakkor igyekezzünk ne elvinni a beszélgetést olyan irányba, amikor egyre feszültebbé válik a viszony egymás felé. Ha nyitottak vagyunk a kritika felé, abból nagyon sokat fejlődhetünk. Ha pedig úgy érezzük, hogy olyan okok állnak a háttérben, amelyekről a vezetőnk nem tudott, akkor bátran osszuk meg vele, sőt, akár segítséget is kérhetünk.
Szakértők szerint érdemes a munkavállalóknak is előzetesen dokumentációt készíteni az elért eredményekről és a kitűzött célokról. Ez ugyanis segíthet a beszélgetés hatékonyabbá tételében és a pontosabb értékelésben.
Ugyanígy érdemes bátran kérdezni és kommunikálni! Ne féljünk kérdezni a vezetőnktől, sőt az az ideális, ha a vezető erre bátorítja is a munkavállalót.
A teljesítményértékelés után dolgozzunk ki közösen a vezetővel egy személyes fejlődési tervet a következő időszakra. Határozzuk meg a fejlődni kívánt területeket és azokat az eszközöket, amelyekkel elérhetjük a kitűzött célokat.
Az év végi teljesítményértékelési beszélgetés kulcsfontosságú lehet a munkahelyi fejlődés és motiváció szempontjából. Az őszinte és konstruktív párbeszéd segíthet mind a vezetőknek, mind a munkavállalóknak az előrelépésben és a sikeres együttműködésben.
Fotó: Freepik