Népszerű

Ezek a legjobban fizető állások Németországban – akár végzettség nélkül is

Ezek a legjobban fizető állások Németországban – akár végzettség nélkül is

Az alábbi cikkünkben közelebbről megvizsgáljuk, mely munkakörökben és ágazatokban lehet meglehetősen jó fizetésre számítani Németországban, egyáltalán ki számít jól keresőnek és milyen végzettségre van vagy éppen nincs szükség ahhoz, hogy jól fizető állást találjunk a német munkaerőpiacon. 

Ki számít jól keresőnek Németországban?

Az elsőre egyszerűnek tűnő kérdést talán nem is olyan könnyű megválaszolni, hiszen mindez függ attól, hogy valaki párban él-e vagy egyedül, van-e gyermek a családban, és ha igen, milyen korú. A Kölni Gazdaságkutató Intézet (IW) szerint

aki egyedülállóként havi nettó 3 700 euró felett keres, az jól keresőnek számít Németországban és ezzel a lakosság felső 10 százalékához tartozik.

A 4 560 eurót meghaladó bér felett kereső pedig ahhoz a mindössze 5 százalékhoz tartozik, akik kiemelkedő jövedelemmel rendelkeznek. Az ún. DINK csoportba (Double Income, no Kids) a gyermektelen párokat soroljuk. Közülük azok, akik közösen nettó 5 550 eurós havi bevétellel rendelkeznek, a lakosság legjobban kereső tized részéhez tartoznak, akiknél pedig az összjövedelem meghaladja a 10 ezer eurót, azok a leggazdagabbak 1 százalékát gyarapítják. A legjobban keresők között jellemzően sok olyan pár van, akiknek vagy egyáltalán nincs gyermekük, vagy ahol már kirepültek a családi fészekből (utóbbi az ún. HIKO csoport, vagyis „High Income, Kids out”) 

A legjobban fizető állások Németországban

Talán nem meglepő, hogy 

a bértábla élén olyan ágazatok állnak, mint a bankszektor, ahol átlagosan évi bruttó 65 950 eurót keresnek a dolgozók, 

őket követi a légi közlekedés és űrkutatás, de úgyszintén évi bruttó 60 ezer eurót meghaladó átlagjövedelemre számíthatnak a gyógyszeriparban, a biztosítási ágazatban vagy az autóiparban dolgozók. 

Ha az egyes munkaköröket nézzük, Németországban is az orvosok keresnek a legjobban. Mivel az átlagjövedelmük évi bruttó 90 ezer euró felett van, elmondható, hogy a német átlagnak is több, mint a dupláját viszik haza. 

A top keresők közé tartoznak a vállalati tanácsadók és mérnökök is, akik szintén 50 ezer és 60 ezer euró között keresnek évente, 

szorosan mögöttük vannak a banki és pénzügyi szektorban dolgozók és az IT területén tevékenykedők, továbbá az értékesítő és humánerőforrásban foglalkoztatottak is kimagasló bérekre számíthatnak. 

Ahogy erről itt már korábban írtunk, nemek szerint is különböző bérekre számíthatunk, hiszen sajnos a nők fizetése némileg még mindig elmarad a férfiakétól.  

Jól fizető állások diploma és akár érettségi nélkül is

Nem egyszer tapasztaljuk itthon és külföldön is, hogy nem feltétlenül az keres többet, akinek van diplomája vagy főiskolai végzettsége. Ezek nélkül is kedvező lehetőségekre számíthatunk Németországban, sőt átlagon felül is kereshetünk. A karrierebibel.de listája alapján ezekbe a munkakörökbe tartozik a regionális értékesítési vezető és a gyógyszeripari tanácsadó havi közel 6 ezer eurós bruttó átlagjövedelemmel. Meglehetősen jól keres egy SAP tanácsadó, bankfiók vezető vagy könyvvizsgáló is. Szintén bruttó 5 ezer euró körüli összeget tesznek zsebre havonta az adótanácsadók, értékesítési vezetők és key account managerek. 

Érettségi nélkül is sikeres pályát futhatunk be Németországban és egyúttal a jó fizetést sem kell mellőznünk. 

Jó bérre számíthat egy villanyszerelő, földmérő technikus, informatikai szakember vagy szennyvíztechnikai szakember. 

Ezekben a munkakörökben havi bruttó 3 ezer euró körüli fizetés jár a dolgozóknak. 
Sőt a külföldi munkaerőpiac azok előtt is nyitva áll, akik sem érettségivel, sem egyéb képesítéssel nem rendelkeznek, ugyanis 

Németországban létezik számos olyan munkakör, amihez nem szükséges végzettség. 

Ha valakinek jó érzéke van az értékesítéshez, dolgozhat ingatlanosként, mely munkakörben idővel és kellő tapasztalattal kimagaslóan jó havi bért is elérhet. Hasonló készségekkel keres sok cég értékesítő munkatársat is. Ez esetben havi bruttó 2600-4100 euróra számíthatunk.

Nem szükséges képesítés az idegenvezetői munkakörhöz sem. Ha valaki szereti a történelmet, művészeteket és rendelkezik némi előadói készséggel, az bizony már bele is vághat a munkába, de ebbe a kategóriába tartoznak még olyan munkakörök is, mint a sofőr, szemétgyűjtő, segédmunkás, raktáros, csomagszállító és biztonsági őr. 

Tartományonként eltérő bérek

Tény, hogy a bérek tartományonként eltérhetnek Németországban. Emellett vannak olyan városok, ahol kiemelkedően jók a fizetések, igaz nem egy esetben a megélhetés vagy a lakásbérlés drágább. Jellemzően nagy bérkülönbség van még mindig Kelet- és Nyugat-Németország között. Így nem meglepő, hogy a legjobban fizető tartományok a nyugati régióban helyezkednek el, ezek sorrendben Hamburg, Baden-Württemberg, Hessen és Bayern. A legjobban és legrosszabbul fizető tartományok között az évi bruttó bér különbség akár több, mint 10 ezer euró eltérés is lehet. 

Ha a tartományi fővárosokat nézzük, akkor 

jelenleg a Stuttgartban dolgozók keresnek a legtöbbet, átlagosan évi bruttó 62 854 euróval, 

őket követik a Münchenben állást vállalók évi bruttó 62 595 átlagjövedelemmel. 

Nagyobb munkatapasztalat több pénz

Nem meglepő, hogy egy pályakezdő Németországban is jóval alacsonyabb bérrel indul, mint egy tapasztalattal rendelkező kolléga. Az álláshirdetésekben és karrieroldalakon általában világosan el is különül, mely hirdetések szólnak pályakezdőknek, gyakornokoknak, tapasztalattal rendelkező jelentkezőknek vagy pályamódosítóknak. A két véglet közötti bérkülönbség az évi 15 ezer eurót is meghaladhatja. 

Amennyiben úgy döntünk, hogy képezni szeretnénk magunkat, bizonyos esetekben már a tanulás ideje alatt is jó bért zsebelhetünk be. A kiemelkedően jól fizető képzések közé tartozik a légiirányító, de ezer euró körüli bérre számíthat az is, aki banki vagy biztosítási ügyintézőnek, műszaki rajzolónak esetleg mozdonyvezetőnek tanul. 

Jól fizető állások, amelyeket senki sem akar elvállalni

Létezik ilyen munkakör? Természetesen igen, ami  egy újabb bizonyíték arra, hogy a jó fizetés önmagában még nem elég motiváló tényező. Ide tartozik a temetkezési vállalkozó, a bűnügyi helyszíni takarító és a csatornatisztító is. Bár a halál, bűntény és nem higiénikus körülmények nem éppen vonzó szavak egy álláshirdetésben, ezekben a munkakörökben havi 3 ezer euró, sőt afeletti fizetésre számíthatunk. Ugyanis a tény, hogy kevesen jelentkeznek ilyen munkákra, arra készteti a munkaadót, hogy megemelje a havi bér összegét.  

Kevésbé jól fizető ágazatok 

A rossz hírt a végére hagytuk, hiszen Németországban is vannak kevésbé jól fizető munkák. Németországi viszonylatban a legalacsonyabb jövedelemmel rendelkeznek a takarítók, pékségben dolgozók, fodrászok és benzinkúti dolgozók (ez felmérésenként változik). Valamivel jobban keres, de így is lemarad az átlagtól a csomagszállító, a call center munkatárs, a recepciós, a pénztáros és a konyhai kisegítő. Ezekben a munkakörökben havi bruttó 2000-2200 euró körüli fizetésre számíthatunk.

Elkeseredésre azonban annak sincs oka, aki az említett poziciók egyikére jelentkezik, hiszen a fizetés vállalatonként és tartományonként is eltérő lehet, emellett kitárgyalhatunk magunknak olyan fizetésen túli juttatásokat, amik akár több száz euróval is megemelik a nettó bérünket. Amennyiben pedig hotelben vagy vendéglátásban helyezkedünk el, nem ritka, hogy a tulajdonos vagy üzemeltető szállást és étkezést is igen kedvező áron biztosít a számunkra. További jó hír, hogy tavaly októberben 

a minimálbér óradíja Németországban bruttó 12 euróra emelkedett, 

ami azt jelenti, hogy egy kevésbé jól fizetett konyhai kisegítő is közel bruttó 800 ezer forintnak megfelelő összeget visz haza havonta.


Munkaerőt keres Magyarországról? Mi segítünk! Kérjen tőlünk ajánlatot!


Fotó: Freepik